Kommentaarid (20)

7 põhjust ise seepi teha

Mõned põhjused, miks ise seepi valmistada.

1. Saad ise koostisosad valida

Kvaliteetsed toorained tagavad kvaliteetse seebi. Näiteks selle retsepti koostisosasid kasutades võid kindel olla, et valminud seep on tugev ja ei “sula” seebialusel kohe ära.
Ise koostisosasid valides on sul võimalik teatud aineid vältida. Mina alustasin seepide tegemist seetõttu, et soovisin eetilistel põhjustel palmiõli vältida. Aastaid tagasi kasutati palmiõli laialdaselt ka käsitööseepides ja nii oli mul keeruline endale kaubandusest tükiseepi leida. Palmiõli on lihtsalt üsna odav tooraine ja võimaldab toote omahinna madalal hoida.
Isetehtud seep sisaldab ka glütseriini, mis paljude tehases toodetud seepide puhul on seebist välja võetud. Glütseriin tekib seebistumise protsessis täiesti loomulikult. Tänu glütseriinile ei kuivata seep nahka liigselt. Odavatest seepidest on glütseriin välja võetud, sest see on ravimi- ja kosmeetikatööstuse jaoks hinnaline tooraine.
Seebi tegemisel saad ära kasutada ka köögikappi seisma jäänud toiduõlid. Kõikvõimalike koostisosadega retsepte leiad internetist sadades. Seebikalkulaatorid aitavad koostisosade kogused välja arvutada.

2. Säästad raha

See oleneb küll natuke sinu olemasolevast varustusest ja koostisosade valikust, aga olukorras, kus sul on olemas vana, aga üsna okei saumikser ja mõni suurem klaaskauss, siis saad seebivalmistamist üsna madalate kuludega alustada. Vormideks kasuta nt tetrapakke, jogurtitopse või muid sarnaseid pakendeid. Isegi kui kõik seebi valmistamise toorained on mahepõllumajandusest pärit, siis jääb ühe seebitüki koostisosade hind üldjuhul alla 1 €.
Kui sul endal varustust ei ole, aga soovid seebi valmistamist proovida, siis võid endale varustuse rentida.

3. Säästad aega

Kui valad kogu aastase seebivaru ühe korraga ära, siis on hiljem ainult kasutamise rõõm. Ei pea kogu aeg poes olles mõtlema, kas kodus oli veel seepi või mitte.

4. Säästad pakendeid

Üldjuhul on seebid ühekaupa kilesse või paberisse pakendatud. Kui ise seepi teha, siis saab kogu seebivaru suuremas paberkotis või pappkarbis säilitada.

5. Seebi tegemine on lihtne

Kuigi paljud seebi valmistamise retseptid hoiatavad selle eest, et seebikiviga tegutsemine on ohtlik (natuke muidugi on), siis tegelikult ei ole selles midagi ületamatult keerulist. Kui teed midagi, mida sa varem pole teinud, siis kõige esimene kord on alati kõige keerulisem. See on täiesti normaalne. Mina lükkasin ka oma esimest seebitegu pikalt edasi, sest see tundus keeruline ja osaliselt oli mul ka varustust puudu.
Esiti võib üleliia aeganõudev tunduda ka kõigi vajalike koostisosade leidmine, aga tegelikult on see sama lihtne, kui ükskõik mille muu ostmine e-poest.

6. Valid ise, kui suurt seepi soovid

Kui ma veel ökopoest käsitööseepe ostsin, siis mäletan, et need kippusid üsna kiiresti otsa saama. Ise seepe tegema hakates teadsin kohe, et valan teadlikult suuremad seebid, et need kauem kestaksid.
Tegelikult teen seepi tehes alati ka teadlikult väiksemaid seebitükke, mida on hea reisile minnes kaasa võtta. Väikesed seebitükid meeldivad väga ka noorematele kätepesijatele, sest lastel on mõnusam väiksemat seebitükki käes hoida.

7. Seep saab olla rohkem kui lihtsalt seep

Seebi sisse saad lisada koorivaid koostisosi nagu kohv või kanepijahu. Võimalik on teha ka hästi vahutavat seepi, millega saad mulle puhuda. Leidub ka palju erilisi seebivorme, mis võivad näiteks laste jaoks kätepesu lõbusamaks muuta või täiendavad vannitoa sisekujundust. Toreda kuju ja hea toimega seep on ka tore kingitus, mida ootamatu küllakutse korral kaasa haarata.

Seebitükid kuivavad. Foto: Ruth Mändma

Seebi valmistamise varustus

Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (20)
oaRepmUdfZcVqs afkHBsASOMUT · 29. oktoober 2021
lLYNwckEAF PtdTGDlLZAoi · 29. oktoober 2021
CoVsScPhqeJTObAR rYLOXTjv · 6. detsember 2021
oauZvKVp ESdIDVzRTsJf · 6. detsember 2021
XWSiVMrEaR MVHxhzcWO · 24. detsember 2021
XdyUlWufmszSxDIp CjYboJDxWahPKqi · 24. detsember 2021
cEUqflHAxziXoZQh vNBOxTkgRKl · 16. jaanuar 2022
jiWKkbIDJY VvUlhHoFEjLPZ · 16. jaanuar 2022
ObfLPUpdmi QRTYadLNXjHS · 22. märts 2022
OuBxbXYZtyJ moQfWOjeisS · 22. märts 2022
YZAvVpzTHuLk BtcPjZgk · 29. märts 2022
gHjvIoYPALBMaU RAYNEeJvbdKLq · 29. märts 2022
MICgPmpjVQGilTU ERpDBqVUjPOGvNom · 4. aprill 2022
YysoSqheRzBXkct oIzivGDAweJMr · 4. aprill 2022
iogfSGsxy AMbxskeEuhoc · 11. aprill 2022
uKGRIWsOE DXYtrijL · 11. aprill 2022
qMnzybdOT togaSKYehx · 8. mai 2022
fNihxzMbHBqtgoc ImXkLlvhgWjzJ · 8. mai 2022
vJFbedRVBxyY UJToycewILKt · 27. mai 2022
hvmOwBFdC XKZDiLgJjGVxMaWA · 27. mai 2022