Tee ise! Mõnusalt vahutav seep
Seep on üks tõhusamaid hügieeni- ja puhastustooteid. Kätepesu on sel aastal eriliselt fookuses ja kindlasti kulub paljudes kodudes seepi varasemast rohkem. Tiheda kasutamise juures peaks seep olema kindlasti looduslik, naha- ja keskkonnasõbralik ning paraja suurusega.
Õnneks on looduslikke koostisosadega tahket seepi lihtne, odav ja pea igaühele jõukohane ka ise kodustes tingimustes valmistada.
Seebi valmistamisel on oluline üht-teist järgida. Tuleb olla väga täpne, sest kogustega eksides võib seebitegu untsu minna. Seebikivi söövitavast toimest tulenevalt on oluline sellega töötades kasutada kindlasti kaitseprille, -maski ja -kindaid. Soovitatavalt tuleks kanda pikkade varrukate ja säärtega riideid. Seebimassi kokkusegamiseks võiks olla kas suur klaaskauss või roostevabast terasest pott, vältida tuleks õhukese plasti ja alumiiniumi kasutamist. Lisaks läheb veel vaja kaalu, klaaspurki, saumikserit, seebivorme, spaatlit või lusikat. Seebi tegemiseks peaksid olema sellised anumad ja töövahendid, mida muuks ei kasutata. Nüüd saad endale seebitegemise varustuse rentida!
Jagan enda seebiretsepti, mille järgi olen juba aastaid ise seepi valmistanud. Selle retsepti järgi tehtud seebid vahutavad mõnusalt ja kestavad kaua.
288 g vett
131 g seebikivi
382 g kookosrasva
112 g shea-võid
200 g esimese pressi oliiviõli
64 g kanepiõli
2. Kui vesi on külm, siis mõõda paras kogus seebikivi. Mine veepurgiga ja mõõdetud seebikivi kogusega hästi õhutatud kohta (soovitatavalt õue) ja vala seebikivigraanulid aeglaselt külma vette. Seejuures on tähtis vett pidevalt segada, et kõik seebikivigraanulid lahustuksid. Seebikivi reageerib veega ja vesi muutub tuliseks, jäta see lahus õue ohutusse kohta jahtuma.
3. Pane kookosrasv ja shea-või veevannile sulama.
4. Sulanud rasvadele vala juurde oliiviõli ja kanepiõli.
5. Aeg-ajalt käi jahtuvat seebikivilahust kontrollimas. Proovi klaaspurki katsudes, kuidas seebikivilahus on jahtunud. Vajaduse korral sega lusikaga, et see kiiremini maha jahtuks.
6. Õlid ja rasvad ning seebikivilahus tuleb omavahel kokku segada, kui need on jahtunud 40-50 kraadini. Minul selle jaoks eraldi termomeetrit ei ole. Õlide ja rasvade temperatuuri katsun näpuga ja seebikivilahuse temperatuuri tunnetan läbi klaaspurgi. Siiani on see toiminud ja ükski seebitegu pole luhta läinud.
7. Sega saumikseriga kokku õli- ja rasvasegu ja vala samal ajal seebikivilahus selle massi sisse. Jätka lühikeste ajavahemike järel segamist, kuni tunned, et seebikivi ja rasvad on omavahel piisavalt reageerinud ja on tekkinud hapukoorest veidi tahkem mass. Seevõtab aega kolm-neli minutit.
8. Lisa seebile kuivatatud lilleõisi, soovi korral eeterlikke õlisid ning vala seep vormidesse. Kui lisada seebile kakao-, kohvi- või muud pulbrit, siis vahutab seep vähem, seega ole neid lisades pigem tagasihoidlik. Saadud seebimassile võib lisada näiteks 4–5 spl kohvipulbrit või 15 ml eeterlikku lavendliõli.
9. Kui valad seebi ühtse massina leivavormi, siis mähi see vorm käteräti sisse või kata tekiga, et seebikivi ja õlid saaksid reageerimistjätkata. Kui kasutad silikoonist leivavormi, siis seda ei ole vaja enne vooderdada. Keraamiline või puidust vorm tuleks varem küpsetuspaberiga vooderdada, siis on pärast lihtsam seepi sealt kätte saada. NB! Soovitatav on neid vorme kasutada ainult seebi tegemi-seks.
10. Kui on möödunud 24 tundi, lõika seebid tükkideks ja aseta järelvalmimiseks õhutatavasse kohta kuivama. Lõika seebid tükkideks hiljemalt 48 tundi pärast valamist, muidu võib nende pealiskiht lõikamisel murenema hakata. NB! Lõikamisel kasuta samuti kindaid ja kaitsevahendeid, sest värske seep võib nahka söövitada!
11. Sellisel meetodil valmistatud seebid peavad vähemalt neli nädalat õhu käes kuivama, nii saad kõva ja hästi vahutava seebi, millest jätkub pikaks ajaks.
Seebi retsepti (ja veel 15 looduskosmeetika retsepti) leiad ka e-raamatust “Isemoodi ilus”. Laadi alla tasuta peatükid.